Zasady przyznawania wiz są różne dla poszczególnych państw i zależne są między innymi od obywatelstwa osoby aplikującej.

W większości przypadków jesteśmy w stanie uzyskać wizę bez potrzeby Twojej wizyty w konsulacie.

Wspólnie przygotujemy Twój wniosek wizowy i zabezpieczymy dla Ciebie wszelkie wymagane dokumenty dodatkowe.

W zależności od wymogów konsularnych i Twoich potrzeb oferujemy polisy ubezpieczeniowe, bilety lotnicze i rezerwacje hotelowe na całym świecie.

Sprawdź szczegółowe warunki uzyskania wiz do kraju, do którego planujesz podróż.

Wizy do krajów Europy

Wizy do krajów Ameryki Północnej i Południowej

Wizy do pozostałych krajów świata

 

Co to jest wiza?

Wiza to pisemne zezwolenie na przekroczenie granicy i pobyt na terenie obcego państwa. Dokument wystawiany jest obcokrajowcom, którzy chcą przekroczyć granicę danego kraju. Obowiązek wizowy między Polską a innymi krajami regulowany jest przez indywidualne umowy międzynarodowe. Przepisy często się zmieniają, dlatego zawsze przed podróżą należy sprawdzić, czy wiza jest wymagana. Wizy przyznają ambasady i konsulaty konkretnych krajów. Warto pamiętać, że wiza nie zapewnia wjazdu. Może zostać anulowana przy wjeździe do danego kraju.

Jak wygląda wiza?

Pozwolenie na przekroczenie granicy ma postać naklejki, która umieszczona jest na jednej ze stron paszportu. Istnieją także wizy w formie stempla lub wpisu.

Kiedy potrzebna jest wiza?

Obowiązek wizowy dotyczy osób, które planują stały pobyt, naukę, pracę lub inną działalność zarobkową w konkretnym kraju. W niektórych państwach wiza wymagana jest także w przypadku wyjazdu turystycznego. Wiza będzie więc potrzebna, aby zwiedzić Chiny, Indie czy Wietnam.

Jak zdobyć wizę?

Aby otrzymać pozwolenie na wjazd do danego kraju, najpierw należy zwrócić się do placówki dyplomatycznej tego kraju w Polsce. Następnie przygotowuje się wniosek wizowy, zdjęcia oraz potwierdzenie zapłaty. Dokumenty składa się w ambasadzie lub konsulacie. Każdy kraj ma swoje własne wymagania dotyczące wiz. Dlatego warto zwrócić się do profesjonalistów z Centrum Wiz.

Osoby, który planują dłuższy pobyt w kraju strefy Schengen, powinny pamiętać, że również objęci są obowiązkiem wizowym.

Ile jest rodzajów wiz?

Każdy kraj ma inne wymagania wizowe. Do najczęściej spotykanych rodzajów wiz należą:

  • wiza turystyczna – dokument uprawnia do podróży i pobytu w danym państwie przez określony czas. Celem jest wyłącznie turystyka.
  • wiza biznesowa – upoważnia do działań biznesowych przez określony czas. Dokument nie zezwala na podjęcie stałej pracy zarobkowej.
  • wiza pracownicza – pozwala na podjęcie pracy w innym państwie. Tego typu dokument ma inne wymagania, jest trudniejszy do uzyskania i pozwala na dłuższe przebywanie w danym kraju.
  • wiza studencka – dokument pozwala na podjęcie nauki w szkołach, wyższych uczelniach i na uniwersytetach w konkretnym kraju.
  • wiza małżeńska/narzeczeńska – przyznawana jest tym, którzy pozostają w związku małżeńskim lub narzeczeństwie z obywatelem obcego kraju. Dokument pozwala na legalne przebywanie i osiedlenie się w kraju małżonka.
  • wiza dyplomatyczna – ten rodzaj pozwolenia na przebywania poza granicami kraju wydawany jest tylko osobom posiadającym paszport dyplomatyczny.
  • wiza imigracyjna – dokumenty wydawany jest tym, którzy chcą na stałe zamieszkać w innym kraju.
  • wiza tranzytowa – dokument uprawnia do przejazdu przez dany kraj do innego państwa. Ma nie więcej niż 5 dni ważności.

Jak długo czeka się na wizę?

Czas oczekiwania na dokument wizowy zależy do kraju, do którego planuje się podróż. Zazwyczaj wynosi on do 15 dni roboczych. Na kilka tygodni przed wyjazdem należy sprawdzić, jak długo trwa procedura przyznawania wizy w danym państwie. Najłatwiej i najszybciej można zrobić to, kontaktując się z przedstawicielami Centrum Wiz.

Jaki jest czas ważności wizy?

Wizy jednorazowe uprawniają do jednokrotnego wjazdu do konkretnego państwa, a ich ważność kończy się wraz z wyjazdem. Aby kolejny raz odwiedzić ten kraj, należy ponownie ubiegać się o dokument wizowy.

Wizy uprawniające do wielokrotnego wjazdu wydawane są na określony czas, na przykład na rok. Dzięki temu można bez ograniczeń podróżować do konkretnego kraju.

Ile kosztuje wyrobienie wizy?

Koszty wyrobienia wizy różnią się do siebie w zależności od państwa. Jakie są ceny wiz, łatwo i szybko można dowiedzieć się, kontaktując się telefonicznie lub mailowo z Centrum Wiz.